Kościoły w Opolu

Opole (https://pl-pl.facebook.com/MiastoOpole/) jako miasto stare z bogatą historią dysponuje wieloma zabytkami będącymi dziedzictwem architektonicznym naszego kraju. Wśród nich ogromne znaczenie dla miłośników zwiedzania odgrywają niezmiennie od setek lat kościoły. W Opolu znajduje się kilka takich budowli sakralnych. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim takie jak: bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół Świętej Trójcy, kościół św. Aleksego.

Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, to pochodząca z XV wieku budowla. Nie jest to jednak pierwszy kościół powstały w tym miejscu. Bazylikę wybudowano bowiem na podwalinach dwóch poprzednich stojących tutaj niegdyś kościołów. Dzisiejsza budowla charakteryzuje się mocno gotycką stylistyką. Całość wybudowano z cegły. Na sam kościół składają się trzy nawy – jedna największa główna z głównym ołtarzem i dwie boczne. W kościele tym znajduje się ceniony zabytek malarstwa – Obraz Matki Boskiej Opolskiej – pochodzący z XV wieku autorstwa nieznanego malarza.

Kolejnym zabytkowym opolskim kościołem jest kościół Świętej Trójcy. Architektura tego obiektu utrzymanego we wczesnogotyckim stylu wynika z jego podwalin, które sięgają XIII wieku. Kościół powstały pierwotnie w miejscu obecnego został powołany do życia za sprawą przybyłych tutaj ówcześnie franciszkanów. Elementy gotyckie łączą się tutaj z późnobarokowymi i renesansowymi, co w efekcie daje wspaniały eklektyczny obraz dziejów.

Wśród wymienionych kościołów nie można pominąć małej i niepozornej, ale jakże urokliwej pochodzącej z XV wieku budowli – kościoła św. Aleksego. W tymże utrzymanym obecnie w barkowym klimacie kościółku mieszczą się również wspaniałe dekoracje. Nie można tutaj pominąć zatem zabytkowych organów, które stanowią najciekawszy element wystroju tejże wspaniałej budowli sakralnej.

W Opolu poza wymienionymi tutaj kościołami, stoi jeszcze kilka wartych zobaczenia budynków, których zarówno historia, jak i architektura dostarczą zwiedzającym wielu bodźców estetycznych. Każdy turysta o wyrafinowanym guście, pragnący zwiedzić i poznać tutejsze dziedzictwo kulturowe z pewnością się nie zawiedzie. Tutejsza baza miejsc do spania jest bowiem przygotowana na przyjęcie sporego grona przyjezdnych (http://meteor-turystyka.pl/noclegi,opole,0.html), którzy odpowiednio do celu podróży mogą dobrać idealne dla siebie noclegi. Opole bowiem przyjmuje nie tylko turystów, ale i biznesmenów i studentów, stąd też wynika zróżnicowanie w dostępności obiektów noclegowych.

Jedna myśl na temat “Kościoły w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>