Kościoły w Opolu

Opole (https://pl-pl.facebook.com/MiastoOpole/) jako miasto stare z bogatą historią dysponuje wieloma zabytkami będącymi dziedzictwem architektonicznym naszego kraju. Wśród nich ogromne znaczenie dla miłośników zwiedzania odgrywają niezmiennie od setek lat kościoły. W Opolu znajduje się kilka takich budowli sakralnych. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim takie jak: bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, kościół Świętej Trójcy, kościół św. Aleksego.

Bazylika katedralna Podwyższenia Krzyża Świętego, to pochodząca z XV wieku budowla. Nie jest to jednak pierwszy kościół powstały w tym miejscu. Bazylikę wybudowano bowiem na podwalinach dwóch poprzednich stojących tutaj niegdyś kościołów. Dzisiejsza budowla charakteryzuje się mocno gotycką stylistyką. Całość wybudowano z cegły. Na sam kościół składają się trzy nawy – jedna największa główna z głównym ołtarzem i dwie boczne. W kościele tym znajduje się ceniony zabytek malarstwa – Obraz Matki Boskiej Opolskiej – pochodzący z XV wieku autorstwa nieznanego malarza.

Kolejnym zabytkowym opolskim kościołem jest kościół Świętej Trójcy. Architektura tego obiektu utrzymanego we wczesnogotyckim stylu wynika z jego podwalin, które sięgają XIII wieku. Kościół powstały pierwotnie w miejscu obecnego został powołany do życia za sprawą przybyłych tutaj ówcześnie franciszkanów. Elementy gotyckie łączą się tutaj z późnobarokowymi i renesansowymi, co w efekcie daje wspaniały eklektyczny obraz dziejów.

Wśród wymienionych kościołów nie można pominąć małej i niepozornej, ale jakże urokliwej pochodzącej z XV wieku budowli – kościoła św. Aleksego. W tymże utrzymanym obecnie w barkowym klimacie kościółku mieszczą się również wspaniałe dekoracje. Nie można tutaj pominąć zatem zabytkowych organów, które stanowią najciekawszy element wystroju tejże wspaniałej budowli sakralnej.

W Opolu poza wymienionymi tutaj kościołami, stoi jeszcze kilka wartych zobaczenia budynków, których zarówno historia, jak i architektura dostarczą zwiedzającym wielu bodźców estetycznych. Każdy turysta o wyrafinowanym guście, pragnący zwiedzić i poznać tutejsze dziedzictwo kulturowe z pewnością się nie zawiedzie. Tutejsza baza miejsc do spania jest bowiem przygotowana na przyjęcie sporego grona przyjezdnych (), którzy odpowiednio do celu podróży mogą dobrać idealne dla siebie noclegi. Opole bowiem przyjmuje nie tylko turystów, ale i biznesmenów i studentów, stąd też wynika zróżnicowanie w dostępności obiektów noclegowych.

Jedna myśl na temat “Kościoły w Opolu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>