Odkrywamy Podlasie – Tykocin

Tykocin należy do najciekawszych i najważniejszych miejscowości Podlasia. Zobaczyć tu można renesansowy zamek oraz liczne zabytki, w tym zachowane do dzisiaj pozostałości dzielnicy żydowskiej. Miasto leży nad Narwią w pobliżu parku narodowego. Na tykocińskim zamku zbudowanym przez króla Zygmunta Augusta na przestrzeni dziejów wielokrotnie gościli polscy królowie i książęta. Dzisiaj górująca nad miejscowością budowla to właściwie rekonstrukcja przebudowywanego, a na przestrzeni dziejów kilkukrotnie niszczonego XV – wiecznego zamku Zygmunta Augusta. Już dziś zarezerwujcie zatem kwatery na Podlasiu z meteora i poznajcie bliżej ten niesamowity i przepiękny region naszego kraju.

Obecnie możliwe jest zwiedzanie odbudowanego zamku z przewodnikiem łącznie z zachowanymi podziemiami, gdzie zobaczyć można wystawę poświęconą dziejom budowli oraz wieżą więzienną, na której znajduje się punkt widokowy. Oprócz tego, że organizowane są tu żywe lekcje historii, rekonstrukcja oblężenia zamku oraz imprezy kulinarne, na co dzień w zamku mieści się restauracja oraz baza noclegowa. Warto odwiedzić to miejsce i zatrzymać się tutaj na kilka chwil. Tykocin należy do miast, które zachowały dawny układ ulic, zobaczyć można nawet, gdzie zaczynała się część zamieszkana przez społeczność żydowską. W barokowej Synagodze Wielkiej z 1642 roku dzisiaj znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej gromadzące i prezentujące pamiątki z historii miasta w czasie, gdy współistniały tu różne kultury. Część ekspozycji muzealnej mieści się też w Domu Talmudycznym, gdzie dodatkowo znajduje się również restauracja z żydowską kuchnią. Centrum starej zabudowy miejskiej Tykocina stanowi Duży Rynek, który po pożarze w XVII wieku zyskał barokową aranżację i jest otoczony bogato zdobionymi niewysokimi kamienicami. Centrum dawnej dzielnicy żydowskiej stanowił Mały Rynek, gdzie zobaczyć można pozostałości arkadowego łuku z bramami. Ciekawym obiektem zabytkowym jest również były budynek szpitala z 1755 roku położony we wschodniej części rynku, dawny alumnat wojskowy, Dom Bagieńskich czy klasztor Bernardynów z drugiej połowy XVIII wieku.

Wiele zabytków zawdzięcza Tykocin Janowi Klemensowi Branickiemu – z jego polecenia wzniesiono m.in. Dworek Administratora, gdzie dzisiaj znajduje się Urząd Miejski. Tykocin to tylko jeden z licznych przystanków na trasie, które warto zrobić zwiedzając region Podlasia. Znane z wielu zabytków miasteczko oferuje także turystyczne noclegi. Podlasie pełne jest zabytków świadczących o mieszance kultur, jaka tworzyła jego dorobek kulturowy, a także cennych przyrodniczo terenów, warto więc zobaczyć i inne punkty na szlaku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>