Warunki naturalne Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to najstarsze pasmo górskie w kraju. Położone jest w województwie świętokrzyskim, na terenie Wyżyny Kielecko-Sandomierskiej. Najwyższym punktem gór jest Łysica (612 m.n.p.m.). Nie jest to imponująca wysokość, ale podróżnym zapewnia niezapomniane atrakcje i cudowny krajobraz. Baza noclegowa, rozlokowana jest w najpopularniejszych ośrodkach turystycznych, takich jak Kielce, Święta Katarzyna i wielu innych małych kurortach, jak Zagnańsk, Górno, czy Kałków.

Góry Świętokrzyskie gwarantują przy tym komfortowe noclegi i zróżnicowane warunki pobytu oraz miłą i spokojna atmosferę. Zwłaszcza małe osady w tym regionie, przyczynią się do spędzenia czasu w klimatycznych miejscach, z pełną swobodą zwiedzania, relaksowania się i zabawy.

Teren to efekt erozji wietrznej i wodnej, w tym regionie. Wytworzone w czasach ordowiku i syluru wzniesienia, należą do stosunkowo niewysokich, natomiast o bardzo ostrych stokach. Doliny zaś stały się obszarem występowania licznych wód, takich jak koryto Wisły, zalewnie Kamiennej i Nidy oraz Opatówkę, Koprzywiankę, Czarną Staszowską i Czarną Konecką. Determinuje to sposób spędzania czasu przez turystów w sezonie letnim, którzy mają okazję wykorzystać komercyjny charakter akwenów. Organizowane są tu bowiem spływy kajakowe oraz uprawiane są inne sporty, a dla spokojniejszych osób, to możliwość wędkowania i korzystania z kąpielisk.

Najwyższym szczytem jest Łysica, a w okolicy występują jeszcze inne ciekawe wzniesienia. Pasma górskie, jakie mamy okazję zwiedzać podczas urlopu w Górach Świętokrzyskich to przede wszystkim:

· Na zachodzie – Pasmo Dobrzeszowskie, Oblęgorskie, Tumlińskie, Masłowskie, Łysogóry i Jeleniowskie, które poprzecinane są przez rzeki: Łosośna, Bobrza, Lubrzanka i Słupianka. Kierując się na te tereny, warto rozważyć zakwaterowanie w Masłowie Pierwszym, Ciekotach lub Świętej Katarzynie.

· Południe – to pasma: Zagórskie, Posłowickie, Dymińskie, Daleszyckie, Cisowskie, Brzechowskie, Orłowskie, Wygiełzowskie.

· Północ – Pasmo Klonowskie, Bostowskie, Pokrzywiańskie i Sieradowickie.

Każde z tych gór, oferują malownicze pejzaże, zdominowane przez lasy sosnowe oraz inne gatunki roślin, zamieszkiwane przez wiele ciekawych zwierząt. Napotkać tu można puchacze, dziki, sarny, a także nornice, łosie i inne wyjątkowe okazy. Noclegi to oferta zawierająca hotele i gospodarstwa agroturystyczne, które zapewnią nam wypoczynek skrojony na miarę każdego gościa, indywidualnie. Pobyt w tym miejscu, to prawdziwa przyjemność, która uzupełniona jest również przez rozrywkę, z którą warto się zaprzyjaźnić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>