Znikający kościół w Trzęsaczu

Nadmorski Trzęsacz najbardziej znany jest z ruin kościoła, z którego zachowała się tylko południowa ściana. Znikająca na oczach pokoleń budowla świadczy o potężnej sile żywiołów i obrazuje zmiany, jakie zachodzą w kształcie wybrzeża Bałtyku. Wybudowana na przełomie XIV i XV wieku świątynia początkowo znajdowała się 2 km od brzegu. Podmywany przez morze klif cofnął się, powodując zawalenie większej części kościoła. Z przekazów i ilustracji wiemy, że gotycki kościół p.w. św. Mikołaja był jedną z okazalszych, jeśli chodzi o wyposażenie, budowli sakralnych Pomorza Zachodniego w tamtych czasach. Na przełomie XVIII i XIX wieku, kiedy erozja spowodowała, że brzeg klifu sięgał już ledwie parudziesięciu metrów od ściany świątyni, podjęto próby jej ratowania, jednak bezskuteczne. Z tamtych czasów pozostały: gotycki tryptyk z Matką Bożą z Dzieciątkiem, którego środkową część podziwiać można dzisiaj w kościele w Rewalu, renesansowe stalle przeniesione do katedry w Kamieniu Pomorskim, ołtarz wczesnobarokowy, który w roku 2003 z kamieńskiej katedry przeniesiony został do kościoła p.w. Miłosierdzia Bożego w Trzęsaczu. Fragmenty wyposażenia kościoła znajdują się także w muzeach w Szczecinie oraz w Berlinie. Dzisiaj klif jest zabezpieczony przed dalszym podmywaniem, aby zachować ostatnią pozostałość ściany kościoła w Trzęsaczu – jedyny taki obiekt zabytkowy w Europie.

Kilkadziesiąt metrów od ruin znajduje się dzisiaj Multimedialne Muzeum na Klifie, które za pomocą interaktywnych ekspozycji opowiada historię kościoła, jego stopniowego niszczenia oraz podejmowanych obecnie starań o zachowanie zabytku. Ciekawa ekspozycja opowiada o przyrodniczej charakterystyce tego obszaru, a także o związanych z nieistniejącym kościołem legendach. To wszystko w formie multimedialnych prezentacji, pozwalających zobaczyć nieistniejące już dzisiaj mury i wnętrza. Warto wybrać się całą rodziną, taka forma muzeum przypadnie bowiem z pewnością do gustu najmłodszym.

Poza swoim największym zabytkiem miejscowość znana jest też z rozległej 200-metrowej plaży z platformą widokową oraz licznymi atrakcjami. Zapewnia też czynne w sezonie restauracje i noclegi (zarezerwuj na ➛meteor-turystyka.pl). Trzęsacz to także miejsce do uprawiania spotów paralotniowych oraz baza wypadowa do okolicznych miejscowości. Tutejsza baza noclegowa obejmuje wille, apartamenty, domki noclegowe oraz pokoje w prywatnych kwaterach i pensjonatach.

Jedna myśl na temat “Znikający kościół w Trzęsaczu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>